Zaloguj
Wikingowie

Vikings
Serial, 2013
9,73  głosy: 11Oceń:
Ulubiony
Do obejrzenia
Obejrzany
Premiera:
21 października 2013Polska3 marca 2013
Produkcja:

Fabuła

Stacja TV:
Sezony:
6
Odcinki:
90 (w przybliżeniu, może być więcej)

Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii u schyłku VIII w. wiking Ragnar Lothbrok jest sfrustrowany polityką lokalnego jarla Haraldsona, który co roku wysyła wojowników na łupieżcze wyprawy na wschód, który – jak ocenia Lothbrok – jest uboższy, niż ziemie na zachodzie. Prosi wikinga Flokiego o zbudowanie łodzi, dzięki której udaje im się dopłynąć do Anglii[1]. Ujawniające się zdolności przywódcze i organizacyjne oraz powodzenie pierwszej wyprawy na obce ziemie budzą w panującym jarlu zazdrość, a jednocześnie obawy o własną pozycję i autorytet. Chęć pozbycia się rywala prowadzi go jednak do zguby i ginie w pojedynku z Ragnarem. Ten zaś zajmuje jego miejsce, zostaje jarlem, wodzem jednej z osad. Jako nieustraszony wojownik jest ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

Galeria


Rozmowy (1)   dodaj temat

Duplo65
Duplo65
Po 1 sezonie: bardzo wciągający i efektowny serial, również interesujący z punktu widzenia historii - wiem, ze nie jest jej do końca wierny, ale te wszystkie zwyczaje wikingów, ich religia przedstawiona jest dla widza w taki sposób, że pragnie poznawać jej więcej i więcej. Sama fabuła również interesująca, chyba jeszcze nie było tak dobrej produkcji o wikingach (albo musiałem przeoczyć). Piękne zdjęcia, a do bohaterów również szybko idzie się przyzwyczaić. W zasadzie nie ma się co do czego przyczepić jak na razie: brakuje mi czegoś, by ocenić serial wyżej, także na razie 8/10, ale myślę że w kolejnych sezonach jeszcze bardziej wykorzystają potencjał i będzie tylko lepiej. Bardzo satysfakcjonujące sceny walki - sukces jak na małą, kanadyjską stację.

EDIT
Po drugim sezonie: Potencjał jest bardziej wykorzystywany, jak podejrzewałem, do tego bardzo w tym sezonie podobało mi się, jak na początku wątki się rozdzieliły, by potem znowu epicko połączyć się w jeden. Zawsze lubię takie rzeczy. Do tego więcej świetnej mitologii nordyckiej i niezwykły klimat, jaki nadają przepowiednie czy różna 'magia' widoczna na ekranie - nie jest to serial fantasy, ale zaczynamy postrzegać w trakcie niektóre rzeczy jak bohaterowie łącznie z wierzeniami w bogów i daje to coraz lepszą imersję. Denerwować może dość duża przewidywalność - zapowiedzi tego, co stanie się w finałowych odcinkach mamy już na samym początku i nietrudno to sobie poukładać. Ale podczas oglądania nie ma to znaczenia, po prostu chłoniemy kolejne sceny. Obsadzenie w jednej z kluczowych ról Terry Schuester z 'Glee' to pomyłka. Nie powinno się szufladkować aktorów, ale zdecydowanie nie widzę w niej nikogo innego. Za to Harvey z Gotham sprawdził się świetnie w roli króla, ale sama postać to jedna z najbardziej hejtowanych przeze mnie postaci w serialach ever.
Także poziom utrzymany i w wielu momentach rozwinięty - możliwe, że dostali również większy budżet, bo walki momentami robiły świetne wrażenie. Nie widziałem tak dobrych nawet w 'Grze o Tron'. Zobaczymy jak będzie dalej, zaczynam dzisiaj trzeci sezon.

EDIT 2:
Po trzeciej serii podwyższam ocenę do 9/10 i z niecierpliwością czekam na kolejną serię. Serial robi się coraz lepszy, a wątki coraz ciekawsze. Podoba mi się też to, że akcja nie jest sztucznie przeciągana - rzeczy, które można by rozciągnąć na o wiele więcej epizodów dzieją się szybciej, niż często byśmy się spodziewali i jest to fajne, bo wciąż jesteśmy czymś zaskakiwani. Ale czekanie teraz do lutego po tym, jak trzy sezony obejrzało się w tydzień... będzie naprawdę ciężkie.
Warto też zwrócić uwagę na opening, który szybko stał się jednym z moich ulubionych

Vikings Intro (2013) HD youtube